









Dit vormingspakket is ontwikkeld voor vormingscentra en diensten voor onthaalouders die een initiatiecursus computer en internet voor onthaalouders willen organiseren. Het pakket bestaat uit twee onderdelen:
Werkmap voor onthaalouders
Deze map gaat in op het ABC van de computer en internet. Alles wordt op een eenvoudige manier uitgelegd, met opdrachten op maat van onthaalouders.
Handleiding voor trainers
![]() |
Ben je onthaalouder en wil je jouw competenties versterken of opfrissen? Dan is de opleiding 'Spelen met jonge kinderen' of de opleiding 'Jonge kinderen begeleiden' beslist iets voor jou! Sinds kort organiseren de centra voor volwassenenonderwijs (CVO) in samenwerking met de sector kinderopvang deze opleidingsmodules voor onthaalouders. Benieuwd? Hieronder vind je meer info. Meer lezenDocumentBegeleiden van onthaalouders als onderdeel van een leerpadVan onthaalouders wordt in de regelgeving geen specifieke vooropleiding verwacht, wel krijgen ze een korte basisopleiding. Dat maakt de begeleiding op de werkvloer des te belangrijker. De individuele begeleiding van de onthaalouders kan kansen bieden om de dagelijkse leerervaringen te systematiseren en zichtbaar te maken. In deze werkgroep gaan we op zoek naar voorwaarden om dit leerproces in de begeleiding alle kansen te geven.
Meer lezenActuele ontwikkelingen in training en kwalificatie voor onthaaloudersDeze workshop biedt de kans om de actuele ontwikkelingen in training en kwalificatie voor beroepen voor jonge kinderen in het Verenigd Koninkrijk te bestuderen. Sue Owen bediscussieerde met de deelnemers wat deze tendensen kunnen betekenen voor onthaalouders. ecce ama! workshop: Mogelijkheden en beperkingen van e-leren in opleidingVoor onthaalouders kan de computer heel wat mogelijkheden bieden: snelle communicatie met ouders, collega’s of dienstverantwoordelijke, up-to-date informatie opzoeken én opleiding. In deze workshop wordt de vernieuwde opleiding voor onthaalouders voorgesteld die in het kader van ecce ama! werd ontwikkeld.
Meer lezenMogelijkheden en beperkingen van de richting ‘Kinderzorg’De richting ‘kinderzorg’ wordt gescreend op uitdagingen, mogelijkheden en beperkingen. Deze analyse wordt geïllustreerd aan de hand van een praktijkvoorbeeld waarbij stagebegeleidsters de richting ‘kinderzorg’ een nieuwe impuls willen geven. De transfer tussen theorie en praktijk staat hierbij centraal.
Meer lezenSociale functie in de kinderopvang: grenzen en mogelijkheden voor opleidingHet begrip 'Sociale functie van kinderopvang' is aanleiding tot heel wat misverstanden en weerstand. In essentie verwijst het naar een doordacht en doelgericht toegankelijkheidsbeleid voor kinderopvang; een opdracht die maatschappelijk noodzakelijk is. De realisatie vraagt koersveranderingen op meerdere niveaus. In de workshop wordt nagegaan welke rol opleiding en bijscholing in dit proces kan spelen.
Meer lezenAnalyseren van de praktijk door reflectieBinnen de Franse opleiding ‘éducateur jeunes enfants’ en de Engelse opleiding ‘Early Years Foundation Degree’ wordt aan de studenten gevraagd om situaties uit hun professionele praktijk te analyseren en vervolgens hun ervaringen te objectiveren. Vervolgens plaatsen ze de opgedane inzichten in een nieuw theoretisch kader. Ook in Vlaanderen wil men een gelijkaardige visie introduceren in het volwassenenonderwijs, via het nieuwe leerplan van de modulaire opleiding 'Kinderzorg/Begeleider in de kinderopvang, BSO3' .
Meer lezenPerspectieven op het werken met jonge kinderen: een inspirerend transnationaal verhaalDe huidige tewerkstelling in de kinderopvang is in vele Europese landen problematisch, onhoudbaar en heeft nood aan verandering. In kader van het Improving Childcare project, hebben vier partners van drie verschillende landen (België, Italië, Luxemburg) samengewerkt om te reflecteren over: Meer lezen- de nodige trainingsvoorwaarden en kwalificaties voor beroepen voor jonge kinderen - de actuele discussies over professionalisering in de Europese kinderopvang - de eerste stappen naar het erkennen van eerder verworven competenties bij onthaalouders (EVC). |